„Człowiek – bardzo skomplikowana maszyna”

11 października uczestniczyliśmy w warsztatach, prowadzonych przez panią Alicję Brzezowską, która tym razem uświadomiła nam i pokazała jaką skomplikowaną maszyną jest człowiek.

Zajęcia rozpoczęliśmy od ciekawego eksperymentu z „kurzą łapką”. Pociągając za ścięgna, zobaczyliśmy jak pracują mięśnie i jaką rolę pełnią kości. Mimo, iż była to tylko „łapka” kurczaka, to na jej przykładzie wiemy już jak działa nasza ręka. Następnie, przetrawiliśmy krakersa w probówkach, a było to możliwe dzięki enzymowi – amylazie ślinowej, zbudowaliśmy przewód pokarmowy z butelki i balonu oraz zobaczyliśmy jak pracuje przepona. Kiedy już omówiliśmy układ ruchu,  układ oddechowy i pokarmowy, zajęliśmy się układem nerwowym. Zbudowaliśmy mózg z jabłka, móżdżek z plasteliny i rdzeń kręgowy z rurki, a potem połączyliśmy go z poszczególnymi narządami.

Dowiedzieliśmy, ze lewa półkula odpowiada za przyswajanie umiejętności matematycznych, ale w połączeniu z prawą półkulą, odpowiadającą za zdolności artystyczne możemy osiągać sukcesy w tym przedmiocie. A zatem, rysując zadania matematyczne na pewno zrozumiemy ich treść.

Było to już kolejne nasze spotkanie w ramach działalności ,,Stacji Badacza” i z coraz większym przekonaniem możemy stwierdzić, że eksperymentowanie, badanie, sprawdzanie w praktyce i doświadczanie to niezwykle rozwijające i twórcze zajęcie. Zachęcamy wszystkich uczniów do takiej nauki.

Dziękujemy pani Alicji Brzezowskiej za twórcze i ciekawe warsztaty.

Uczniowie klasy IIIA z wychowawczynią.