Gimnazjaliści - mediewiści

Mediewistyka to gałąź  historii, która zajmuje się badaniami dziejów średniowiecza. W sposób szczególny zainteresowało się historią tej epoki pięciu uczniów z klasy III c.: Dawid Butmanowicz, Mateusz Franczyk, Kazimierz Walczak, Beniamin Adamus i Grzegorz Regucki.

Na początku ubiegłego roku szkolnego zgłosili się na obowiązujący uczniów klas drugich projekt edukacyjny do nauczycielki historii Małgorzaty Moskwy. Tematem projektu był wpływ zakonu bożogrobców na dzieje Miechowa w średniowieczu. Czas na jego realizację był zbyt krótki jak na plany i ambicje uczniów, którzy postanowili zagłębić się w temat. W związku z tym wykonali najpierw zadania niezbędne do formalnego zaliczenia projektu, a potem kontynuowali go przez kolejnych kilkanaście miesięcy już wyłącznie z pasji. Efektem ich działań jest fachowe i rzetelne opracowanie, uwzglęniające najnowsze ustalenia naukowe, opatrzone własnymi mapami, zdjęciami i aneksami. Chłopcy ukończyli tę iście benedyktyńską pracę tuż przed egzaminami gimnazjalnymi. W sumie trwała ona półtora roku. Mimo ogromu zajęć szkolnych i nauki po lekcjach, potrafili znaleźć czas, by średnio raz w tygodniu spotkać się w Muzeum Ziemi Miechowskiej  i z pomocą jej pracownika Pana Marcina Florka badać dzieje średniowiecznego Miechowa. Poświęcili na to również część ubiegłorocznych wakacji. Ich opracowanie jest na tyle ciekawe i wartościowe, że warto byłoby je opublikować. Nasi młodzi mediewiści to prawdziwi pasjonaci otwarci na wiedzę, a przy tym skromni, nie zabiegający o wysokie oceny, nagrody i zaszczyty. Dla innych uczniów mogą być wzorem pracowitości, kreatywności, wytrwałości  i zaangażowania.

Małgorzata Moskwa