Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

Miechowskie pomniki historii

Pan Michał Biernacki, jeden z gości  projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2  w Miechowie ,,Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha .... '', jako Prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie poprzez prezentację dokonań Stowarzyszenia przedstawił nam zabytki związane z historią Miechowa -  naszej Małej Ojczyzny. Mieliśmy okazję dwukrotnie spotkać się z Panem Biernackim. Najpierw dn. 31 stycznia 2018 r. gościliśmy go w naszej szkole. W czasie tego spotkania poznaliśmy historię Stowarzyszenia, a także przebieg prac dotyczących renowacji zabytków znajdujących się w Miechowie i jego okolicach. Następnie dn. 8 lutego 2018 r. nasza klas VIIB wraz z polonistką Panią Joanną Nowak, autorką projektu, udała się na wycieczkę, aby na własne oczy zobaczyć,  jak cenne zabytki, uratowane dla społeczności  dzięki działalności Stowarzyszenia, posiadamy w  najbliższej okolicy. Naszym przewodnikiem był oczywiście Pan Michał Biernacki. Jego  przesłanie skierowane do nas: Pamiętajcie o tych, którzy odeszli. Jeżeli o nich zapomnicie, o was też później zapomną, przyświecało nam w każdym momencie tej niezwykłej lekcji historii.

Wszystkie zabytki, jakie mieliśmy okazję zobaczyć, to obiekty, które istnieją tylko dzięki renowacji przeprowadzonej z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie. Przekonaliśmy się, jak ważne jest wspieranie takich stowarzyszeń - w szczególności lokalnych. Dzięki ich zaangażowaniu  możemy być dumni ze wspaniale prezentujących się pomników naszej  historii.

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pojałowicach

Na pierwszym etapie  naszej wycieczki Pan Michał Biernacki zaprezentował nam zabytkową Kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pojałowicach. Dowiedzieliśmy się, że, jak do tej pory, jest to największy obiekt odnowiony przez Stowarzyszenie. Kaplica liczy sobie 255 lat. Została wybudowana przez właściciela ziemskiego na potrzeby dworu. Kiedy w 2004 roku  zaczęto nad nią pracę, była w tragicznym stanie. Dach runął na ziemię, a ściany ledwo się trzymały. Na szczęście z inicjatywy Stowarzyszenia powstało szerokie grono osób chcących uratować kaplicę - miejscowi parafianie oraz  wielu indywidualnych darczyńców, a wśród nich w wielkiej mierze kapitan Piotr Kuler z Anglii. Renowacja  trwała 4 lata.  Obecnie wśród odnowionych dzieł można podziwiać zasługujący na szczególną uwagę  unikatowy osiemnastowieczny obraz Jezusa z szeroko rozłożonymi rękami, a także inne osiemnastowieczne obrazy - Matki Boskiej z Panem Jezusem i Janem Chrzcicielem oraz przedstawiający Rodzinę Świętą. W sklepieniu kaplicy oglądaliśmy unikalną sygnaturkę liczącą ponad 200 lat. Dowiedzieliśmy się także, że wszystkie obrazy, rzeźby i inne dzieła artystyczne znajdujące się w kaplicy, zostały pobłogosławione przez Ks. Biskupa Kazimierza Ryczana.  Obecnie odbywają się tu letnie nabożeństwa niedzielne. Zimą ze względu na brak ogrzewania kaplica jest zamknięta.

Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Racławicach

Następnym  miejscem, które odwiedziliśmy, był  Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Racławicach. To miejsce z duchem, przyjazne każdemu, nie tylko lokalnym mieszkańcom, ale również zwiedzającym. O historii kościoła oraz znajdujących się w nim cennych dziełach sztuki opowiedział nam Proboszcz ks. Krzysztof Gałecki. Dowiedzieliśmy się, że historia tego kościoła sięga XIV w. Natomiast jego obecny kształt pochodzi z wieku  XVIII. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej z połowy XVII w. Podziwialiśmy także obrazy z XVIII w. Ukrzyżowania i Matki Bożej z Dzieciątkiem, które znajdują się w ołtarzach bocznych. Inne dzieła o wielkiej wartości historycznej, które mogliśmy obejrzeć, to obraz św. Izydora - patrona rolników, na obrazie ukazany w sukmanie krakowskiej, obraz malowany na desce Święta rozmowa nieznanego autora oraz figura pierwszego  męczennika św. Szczepana z XV w. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z  VIII w. Kościół  wraz z dzwonnicą został wpisany  do rejestru zabytków. Rzeźby św. Piotra i Pawła oraz Insygnia Papieskie znajdujące się w portalach wejściowych do kościoła  zostały odrestaurowane dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków.

 
Kapliczki w Pstroszycach Pierwszych i Zagorzycach

Jeśli dobrze znasz Miechów i okolice, na pewno wiesz, że znajduje się tu mnóstwo małych, przydrożnych kapliczek. Niestety, część z nich jest w opłakanym stanie - opowiadał Pan Biernacki w dalszej części naszej wycieczki. Na zaplanowanej przez niego trasie zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć dwie odnowione kapliczki. Pierwsza, obejrzana przez nas kapliczka, znajduje się  w Pstroszycach Pierwszych. Pan Biernacki przedstawił nam historię, według której  pewien polski powstaniec uciekający przed Rosjaninem po Bitwie Miechowskiej, został przez niego zabity właśnie w tym miejscu. Wokół mogiły okoliczni mieszkańcy posadzili drzewa, a na jednym z nich powieszono kapliczkę z Matką Boską Częstochowską. Drzewo i obraz uległy poważnemu zniszczeniu. Staraniem  Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków wycięto drzewa zarastające to miejsce, zostawiono tylko część drzewa przypiętą do nowego stelaża i odnowiono kapliczkę. Wykonano również dojście do kapliczki oraz umieszczono po prawej stronie granitową tablicę informacyjną, a po lewej, także wykonanego z granitu,orła.
Natomiast w  Zagorzycach obejrzeliśmy odnowioną kapliczkę z XIX. Jej renowacja związana była  z  850 rocznicą podarowania przez Jaksę Zagorzyc Bożogrobcom.

Cmentarz Parafialny w Miechowie

Razem z Panem Michałem Biernackim zwiedziliśmy także miechowski  cmentarzu, na którym znajduje się mnóstwo pomników odrestaurowanych dzięki działalności Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie. My obejrzeliśmy tylko niektóre z nich. Najpierw zatrzymaliśmy się przy odnowionym Pomniku Powstańców z Bitwy Miechowskiej z 1863 r., będącym upamiętnieniem doniosłego dla każdego miechowianina wydarzenia historycznego. Następnie  Pan Michał Biernacki opowiedział nam o odnowionych pomnikach nagrobnych Szymona Błahuszewskiego Naczelnika Powiatu z 1897 r. wraz ze słynną rzeźbą prof. Laszki oraz o pomniku gen. Andrzeja Orła Naczelnika Powiatu z okresu rozbiorowego, budowniczego szpitala w Miechowie w 1901 r. Jak dowiedzieliśmy się, Stowarzyszenie przeprowadziło też remont  największego grobowca na naszym cmentarzu - pochodzącego z 1887 r. grobowca ks. Kanonika Kwiatkowskiego – proboszcza Parafii Grobu Bożego. Staraniem Stowarzyszenia została także odnowiona  płyta nagrobna włoskiego malarza z 1910 r. Alfreda Fouenes  Pace’a oraz Kwatera Lotników Austriackich z I Wojny Światowej z 1916 r.  Przy odrestaurowanej płycie nagrobnej Rodziny Baranków wysłuchaliśmy  historii tej  rodziny  rozstrzelanej przez Niemców za ukrywanie Żydów.

 
Była to dla nas niezwykła wycieczka. Wyjeżdżamy w odległe miejsca zwiedzać tamtejsze  zabytki, a nie mieliśmy pojęcia, że blisko, w zasięgu ręki mamy tak cenne dzieła świadczące    o wspaniałej historii naszej Małej Ojczyzny, z której możemy być dumni. Bardzo dziękujemy Panu Michałowi Biernackiemu za  uzmysłowienie nam,  jak wiele dzieł i pomników o wielkiej wartości historycznej znajduje się tuż obok nas.                                                                                              
                                                                                                           
Julia Kopeć kl. VIIB