Tu jest moje serce i mój dom

W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie realizowany jest projekt "Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ..." W jego ramach przeprowadzanych jest wiele działań mających na celu kształtowanie własnej tożsamości regionalnej wśród uczniów. W  przedsięwzięcie to wpisuje się także twórczość poetycka  uczniów kl. IVD nauczanych przez polonistkę Joannę Nowak -  autorkę projektu. W  formie wierszowanej przedstawili  swoje odczucia dotyczące ich Małej Ojczyzny. Pani Doktor Janina Bergander -  znana  i ceniona miechowska poetka i malarka, która zgodziła się uczestniczyć w realizacji projektu,  zrecenzowała te prace.

Witajcie Drodzy Miłośnicy Słowa,

wiersz to właśnie słowo związane rymem i rytmem, a bez nich zwany białym wierszem.

Przeczytałam z uwaga i zainteresowaniem Wasze próby literackie. Piszecie szczerze o uczuciach, emocjach i pasjach, Wasza miłość do zwierząt porusza mnie w sposób szczególny. Jesteście dobrymi dziećmi kochających i mądrych Rodziców i Nauczycieli. Każde z Was wyraża siebie na swój sposób i pisze, jak odczuwa to, co go otacza i w czym wzrasta.

Bartosz kocha przyrodę, słońce, swojego kota. Dla niego to, co najcenniejsze znajduje się w najbliższym otoczeniu, dostarcza mu radości i powodu do zachwytu. Dzięki użytym epitetom w sposób plastyczny oddaje obrazy kojarzące mu się z  Małą Ojczyzną. Ładnie buduje nastrój swojej wypowiedzi.

Moje wspomnienia

Tutaj słońce najjaśniejsze.

Wszystkie drzewa najpiękniejsze.

Tu w wybujałych trawach, łąkach

Świerszcz cichutko ładnie brzdąka.

A gdy lasy się rozszumią,

Wszystkie smutki odlatują.

Tylko kot mój mruczy

ciągle tak samo.

To moja mała ojczyzna.

Tu jest moje serce i mój dom.

Bartosz Filus kl. IVD

Weronika pisze o uczuciach do domu, swojego miasta. Wyraźnie wskazuje na swe rodzinne miasto jako najważniejsze dla niej miejsce. Miejsce, w którym czuje się najlepiej.

Moja Mała Ojczyzna

Jest w Małopolsce

mała mieścina,

w której ja mieszkam

i moja rodzina.

Miechów się nazywa.

W nim jest parafia.

Są też szkoły,

w których każdy jest wesoły. (...)

Najważniejsze, że  wiemy,

gdzie jest nasze miejsce na Ziemi.

Weronika Bogacz kl. IVD

Natalia ceni swój świat, przyrodę, zwierzęta. Jest pewna, że właśnie w swej Małej Ojczyźnie może przeżyć najwspanialsze przygody. Nieodłącznymi towarzyszami Jej życia są zwierzęta, do których jest bardzo przywiązana. Swych ulubieńców przedstawia w żartobliwy sposób.

Moja mała ojczyzna

(...)Mam dwa psy i dużo ptaków. (...)

Jest też kura o imieniu Mańka

i, co dla mnie najważniejsze,

wytresowana świnka wietnamka.

Ma ona na imię Piggi

i najbardziej lubi figi.

Tu przyroda mnie otacza

lasy, łąki, pola, rzeka

i niejedna, w to nie wątpię,

jeszcze mnie przygoda czeka.

Natalia Osikowska  kl. IVD

Nikola użyła porównań "domy rosną jak ciasta", "słońce jak latarnia świeci", czyli przenośni, metafor. Stosowanie takich środków poetyckich czyni jej utwór dojrzalszym. Autorka odniosła się  także do historii swojej Małej Ojczyzny. Fakt, że potrafi połączyć swe miasto z postaciami, które zajmują trwałe miejsce w historii naszego kraju, jest godny uznania.

Moja ojczyzna - mój Miechów

(...)Rano idę do szkoły przez miasto.

Rosną domy i bloki jak ciasto.

Wszędzie czysto i pełno jest dzieci.

Zieleni dużo i słońce jak  latarnia świeci.

W słońcu Kościół i Chrystus na wieży się mieni.

To tu żył największy syn tej naszej ziemi,

Maciej Miechowita w całym kraju znany.

I Tadeusz Kościuszko w dworku odpoczywał.

I Jan Paweł II także u nas bywał.

Dlatego jestem dumna, bo każdy to przyzna,

że Miechów to piękna mała ojczyzna.

Nikola Stawiarska  kl. IVD

Natalia, jak każdy z Was przywiązana jest do swojego miasta i domu. Miechów zajmuje w Jej sercu ważne miejsce.

Moja Ojczyzna

(...) A tak naprawdę, to w moim sercu

zawsze jest miejsce dla mojego Miechowa.

Tu się urodziłam, wychowałam.

Chodzę do szkoły i mam same dobre wspomnienia. (...)

Natalia Dudek  kl. IVD

Rafała interesuje architektura, np Kościół, Rynek. Przedstawia obrazy charakterystyczne dla Jego Małej Ojczyzny. Zwraca też uwagę na ciągłość kolejnych pokoleń, dla których  przekazywanie  wiedzy o historii rodzinnego miasta jest czymś oczywistym ("przy pomniku mama i synek").

Miechów

Pośrodku piękny rynek,

przy pomniku mama i synek.

Blisko Bazylika święta.

Gra wesoło orkiestra dęta. (...)

To moja mała ojczyzna,

od X - go wieku polszczyzna.

Tu się urodziłem,

tu się wychowałem.

Rafał Filus  kl. IVD

Emilia to  miechowianka i to Jej motto, zwrot, myśl , dewiza. Wszystko co dla Niej najważniejsze identyfikuje ze swoją Małą Ojczyzną. Wiersz jest bardzo uczuciowy i szczery w swej wymowie.

Moja Mała Ojczyzna

Mieszkam w Polsce,

Jestem Polakiem,

Lecz jeszcze bardziej

Czuję się miechowiakiem.

Miechów to moja

Mała Ojczyzna.

To dom mój,

Rodzina, wszystko.

I bardzo kocham

To  miasto moje,

Bo w nim jest wszystko,

Czego pragnie serce moje.

Emilia Chmielewska  kl. IVD

Fakt, że piszecie, jest godny szacunku i podziwu. Jeśli miałabym Wam coś radzić, to lekturę.

Czytanie niech stanie się Waszą codzienną potrzebą, jak sen, jak jedzenie. Mówi się, że książka jest pokarmem dla duszy. Czy pisanie będzie Waszą drogą życiową? Kto wie, ale bez tego nałogu nie rozwiniecie swojej wrażliwości, wyobraźni i inteligencji.

Pozdrawiam serdecznie poetycką grupę i całą klasę, Waszych Rodziców i Panią Polonistkę, która tak mądrze kształtuje wasze umysły i serca.

J. Bergander

Serdecznie dziękujemy Pani Doktor Janinie Bergander za przeczytanie naszych wierszy oraz ich recenzję. Jesteśmy wdzięczni za każdą uwagę na ich temat, a także za skierowane do nas przesłanie.  Będziemy się starać, aby poezja zawsze zajmowała ważne miejsce w naszym życiu.

Uczniowie kl. IVD

w Miechowie