,,Wspólne czytanie i przymiotników szukanie”

19 kwietnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym, którego formuła była oparta na ,,odwróconej lekcji”. Inicjatorką w głównej mierze była Ola Książek, uczennica klasy 3A, która w pierwszej kolejności zainteresowała książką ,,Szalik” swoje koleżanki i kolegów z klasy, a następnie zaproponowała by poznali książkę pana Michała Rusinka pozostali trzecioklasiści. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Agata Skrzypczyk, która przypomniała uczniom, że czytanie to niezwykle ważna umiejętność, a zdobywanie kolejnych jej etapów to podstawa nabywania kolejnych umiejętności.

Następnie Ola opowiedziała w jaki sposób książka o ciekawym tytule stała się jej własnością. Uczestnicząc w konkursie literackim zorganizowanym przez PiMBP w Miechowie Ola wywalczyła I miejsce i otrzymała książkę. Czytając w domu razem z siostrą natrafiły na opis zabawy ,,Zielony trup”. Pan Michał Rusinek, autor i osobisty sekretarz Wisławy Szymborskiej w niezwykle ciekawy i pełen humoru sposób opisał dzieciństwo i życie Noblistki. Pani Wisława Szymborska znalazła sposób na umilenie podróży sobie i towarzyszącym jej osobom wymyślając zabawę ,,Zielony trup”. W tym czasie na lekcjach poznawaliśmy przymiotniki, toteż Ola szczególnie zainteresowała się zabawą i …….. bawiliśmy się w klasie. Po przeczytaniu fragmentów książki, każda klasa nie znając opowiadania miała za zadanie wymyślić 16 przymiotników. Pracując w grupach trzecioklasiści szybko wykonali polecenie, by następnie zaprezentować uzupełniony fragment książki ,,Akademia Pana Kleksa”. Powstały ciekawe, humorystyczne opowiadania. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy się bawić czytając i utrwalając wiadomości o przymiotnikach. A może następnym razem to czasownik stanie się bohaterem dnia? Na zakończenie spotkania pani Lidia Stobierska przedstawiła nowości ( w tym pozycja ,,Szalik” Michała Rusinka), które pojawiły się w naszej szkolnej bibliotece i zachęciła do ich wypożyczania.

Dziękujemy panu Michałowi Rusinkowi za przybliżenie postaci Wisławy Szymborskiej najmłodszym uczniom.